Prezydent Bronisław Komorowski w Olsztynie. [ZDJĘCIA]

pap, pepe
16.08.2013 13:10
A A A Drukuj
Prezydent Bronisław Komorowski podczas spaceru po olsztyńskiej starówce

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spaceru po olsztyńskiej starówce (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

O efektywne wykorzystywanie środków z funduszów Unii Europejskiej zaapelował w piątek w Olsztynie do samorządowców prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa z wizytą w woj. warmińsko-mazurskim. - To ogromna szansa na przyspieszenie rozwoju - mówił Komorowski.
Prezydent zwrócił uwagę, że pieniądze, które Polska ma otrzymać z UE w najbliższych latach, to ostatnia tak duża szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego.

- Przyszła perspektywa budżetowa UE to są ostatnie lata, w których albo potrafimy wykorzystać tę gigantyczną możliwość - która kiedyś była nie do osiągnięcia - albo po prostu te pieniądze wydamy na wiele przyjemnych rzeczy, ale niekoniecznie będą się one przyczyniały do dalszego pogłębienia procesu rozwoju - powiedział Komorowski.

- Dlatego chciałem zachęcić państwa do odwagi także w przyjmowaniu, realizowaniu tych projektów, które będą napędzały dalszy rozwój. Które będą oznaczały, że w dalszej perspektywie, tutaj w woj. warmińsko-mazurskim, będzie się zarabiało więcej pieniędzy. Będzie się płaciło więcej podatków - dodał.

Prezydent zachęcał samorządowców do pójścia drogą krajów europejskich, które w przeszłości umiejętnie wykorzystały środki z programów UE, aby zbudować trwały rozwój gospodarczy. - Trzeba znaleźć racjonalną ścieżkę, która będzie jednocześnie oznaczała realizację ludzkich marzeń, ale także uwzględnienie racjonalnej potrzeby budowania dalszego rozwoju - zaznaczył.

Komorowski ocenił, że pomoc finansowa, którą Polska otrzymuje z UE, to szansa "na miarę tysiąclecia" i ogromna możliwość przyspieszonego rozwoju, także dla ziem odzyskanych.

- To jedyna już tak gigantyczna szansa na wyrównanie poziomu życia, ale i zbudowanie mniej więcej wyrównanych szans rozwojowych w skali całego kraju pomiędzy województwami słabszymi a silniejszymi - powiedział prezydent. Dodał, że konieczna jest solidarność pomiędzy regionami Polski.

Bronisław Komorowski po spotkaniu na zamku wyszedł na spacer po olsztyńskiej starówce, gdzie rozmawiał z przechodniami. Niektórzy robili sobie zdjęcia z prezydentem.

Prezydent Komorowski odwiedza w piątek Warmię i Mazury. W Olsztynie spotkał się z samorządowcami województwa warmińsko-mazurskiego na konferencji poświęconej prezentacji strategii społeczno-gospodarczego rozwoju regionu.

Przetwórstwo żywności, przemysł meblarski i branża związana z obsługą turystów mają być wiodącymi kierunkami rozwoju gospodarczego w najbliższych latach na Warmii i Mazurach. Są to tzw. inteligentne specjalizacje, które określa Strategia Rozwoju Warmii i Mazur do 2025 roku. Te branże wybrano, ponieważ wiąże się to ze wsparciem unijnych projektów w najbliższej perspektywie UE.

Według tej strategii, uchwalonej w tym roku przez sejmik warmińsko-mazurski, region ma postawić na już silnie rozwinięte branże, czyli przetwórstwo żywności, w tym ekologicznej i zdrowej, produkcję mebli oraz obsługę turystów - rozumianą zarówno jako świadczenie usług hotelarskich czy gastronomicznych, jak i budowę łodzi czy jachtów.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Prezydent Bronisław Komorowski w Olsztynie. [ZD... skrzynka.email 16.08.13, 13:58

    W kwestii wykorzystywania środków z UE można było oprowadzić prezydenta po budowie tramwajów. W końcu to za unijną kasę rozgrzebane miasto. A że kasa nie wiadomo czy nie wróci do skarbonki »